Zamek w Mosznie


Zamek w Mosznie – taką tablicę informacyjną ujrzeliśmy jadąc autostradą z Katowic w kierunku Wrocławia. Chwila zawahania, czy to ten śliczny zamek, który był inspiracją zamku kopciuszka ze świata bajek Walta Disneya? Należy to sprawdzić.

Zdjęcie zamku zrobione w Mosznie, od strony ogrodu

Zamek w Mosznie widok z ogrodu

Zdjęcie zamku zrobione w Mosznie, widok od strony ogrodu

Zamek w Mosznie

Zdjęcie zamku zrobione w Mosznie, widok od strony ogrodu

Zamek w Mosznie

Widok zamku, pomimo zimowej szarugi zauroczył nas. Zgrabna bryła ozdobiona wieloma wieżyczkami i ozdobnikami architektonicznymi, otoczona zadbanym parkiem tworzy bajeczną, fotogeniczną całość.
Zamek powstał w 1866 roku, ale w 1896 pożar strawił większą część budynku. Bogaci właściciele, rodzina Tiele Winclerów natychmiast podjęła decyzję o odbudowie swojej posiadłości, a zamieniając porażkę w sukces jeszcze ją rozbudowano nadając jej dzisiejszy trochę bajkowy wygląd. Podobnież projektantem był sam właściciel zamku Franz Hubert Tiele Wiencler, który pozwalał sobie puszczać wodze fantazji i wymyślać coraz to nowe kształty wieź, wieżyczek. Jest ich bardzo wiele, ale trzeba przyznać wizualnie wygląda to całkiem zgrabnie.

W pałacu dwukrotnie gościł cesarz Wilhelm II, jednak właściciel nie stał się ulubieńcem cesarza, ponieważ pomimo zasobnej kieszeni był przeciwny wydawaniu pieniędzy na zbrojenie armii.

Na zdjęciu para młodych a w tle zamek w Mosznie

Zamek w Mosznie

Natomiast nie stronił pieniędzy na zbytki w postaci pracownika czyszczącego klamki. Człowiek ten lekkiego życia nie miał, bo zamek posiada 365 pomieszczeń i aż 500 ponumerowanych drzwi. Podsumowując w zamku do wyczyszczenia było aż 1000 klamek!

Na zdjęciu widzimy bogato rzeźbione drzwi - jedne z 500 drzwi jakie znajdują się na zamku w Mosznie

Jedne z 500 drzwi z zamku w Mosznie

Zawieruchę II wojny światowej mury zamku przetrwały, choć jego zbiory bardzo ucierpiały. Wszystkie ruchome meble oraz księgozbiór, żołnierze armii rosyjskiej spalili w kominkach ogrzewając w ten sposób komnaty, które zamieniono na koszary . Na całe szczęście długo w zamku nie przebywali i wszystkiego nie zdążyli spalić. Pozostały sztukaterie, rzeźbione drzwi i okna, które możemy dzisiaj podziwiać.

Zamek w Mosznie

Czasy powojenne też nie były dla zamku łaskawe, choć zapewne fakt, że aż do 2013 roku znajdowało się sanatorium – szpital dla osób cierpiących na nerwicę i choroby psychiczne uratowało zamek przed ruiną. Jednak wykonywane remonty bez nadzoru ochrony zabytków narobiło wiele szkód na przykład pomalowano farbą olejną piękne sztukaterie nad drzwiami.
Zamek teraz pięknieje i próbuje znaleźć źródło utrzymania tej wielkiej posiadłości.

Na zdjęciu lwy pilnujące wejścia do zamku

Lwy pilnują wejścia do zamku

Jedno skrzydło zamku  zajmuje hotel Moszna Zamek, piękne sale, które mamy możliwość zwiedzania wynajmowane są na imprezy biznesowe i prywatne, w kaplicy zamkowej regularnie odbywają się koncerty a restauracja wraz z oranżerią zapraszają na smaczne posiłki.
Na zdjęciu oranżeria z widokiem na restaurację zamkową

Oranżeria z widokiem na restaurację zamkową

Ogród otaczający zamek, zimą jest smutny i bezpłatny, za to wiosną azalie i rododendrony tworzą uroczą oprawę zamku, ale wtedy za wejście do ogrodu należy uiścić opłatę.

Czy wiesz, że..

wg wikipedia jest to Pałac w Mosznie?

Czy wiesz, że..

Wzór znanego wszystkim dzieciom z bajek Disneya oraz ikona Parków Rozrywki Walta Disneya zamek Cinderella Castle powstał zainspirowany  między innymi przez Zamek w Mosznie. Poniżej wymieniam listę wszystkich zamków – inspiracji powstania bajecznego zamku kopciuszka Disneyowskiego, bo nabrałam ochoty na ich zwiedzenie.
Zamek Neuschwanstein z Bawarii z XIX wieku, Fontainebleau, Wersal, Chenonceau, Pierrefonds, Chambord i Chaumont, Alkazar w Segowii, Kastylia i León (Hiszpania), Zamek Moszna w Polsce.

 

Jeśli opisy wycieczek przeczytałaś/eś z przyjemnością  i chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach polecam pozostawienie maila lub założenie subskrypcji (w panelu po lewej).Możesz pozostawić komentarz, albo trackback ze swojej witryny.

Leave a Reply