Podróże z Panem Tadeuszem


Podróże z Panem Tadeuszem

Co wspólnego mają wielkopolskie wioski z Panem Tadeuszem?

Na zdjęciu księga w Turwi z cyklu Podróże z Panem Tadeuszem

Podróże z Panem Tadeuszem – księga w Turwi

Zapewne zastanawiacie się, z którym panem Tadeuszem?

Mam na myśli tego najbardziej znanego– mickiewiczowskiego.

W latach 1831-1832 przez siedem miesięcy Adam Mickiewicz gościł w Wielkopolsce. Przebywał w Choryniu, Kopaszewie, Śmiełowie, Racocie, Lubiniu i Bielewie. Podczas odwiedzin w pałacach i dworkach przyglądał się wielkopolskim szlacheckim zwyczajom, słuchał wiejskich legend, smakował wielkopolskich potraw i wsłuchiwał się w historię mieszkańców tych okolic a nawet brał udział w polowaniu. Nabyte obserwacje przelewał na kartki znanych nam wszystkim dzieł.

Zapraszam dzisiaj w „Podróż z Panem Tadeuszem” – część 1

Pałac w Turwi

Zaledwie 50 kilometrów od Poznania w Turwi (powiat kościański) na terenie Krajobrazowego Parku im. Dezyderego Chłapowskiego znajduje się pałac otoczony ładnym ogrodzeniem. Potężna brama nie robi wrażenia otwartej dla przyjezdnych, jednak wychodzące osoby przekonały nas, że park jest dostępny dla zwiedzających.

Jest wczesny marzec.

na zdjęciu kwiat - Śnieżyca wiosenna

Śnieżyca wiosenna

Zieleń ledwie dopiero budzi się do życia, ale w przypałacowym parku wesoło kwitnie śnieżyca wiosenna. Jest jej tu pełno. Pstrykam kilka zdjęć.

na zdjęciu pałac w Turwi, dawna posiadłość Chłapowskich

Pałac w Turwi.

na zdjęciu widoczny pałac i kaplica w Turwi

widok na pałac i kaplicę od strony parku

Pałac i przypałacowa kaplica są zamknięte, ale można umówić się na zwiedzanie Z tablicy informacyjnej wybieram numer telefonu 65 513 42 53, jednak nikt nie odbiera.
Chcemy już opuszczać to miejsce, gdy dostrzegamy przed frontem pałacu wielką księgę z napisem „Podróże z Panem Tadeuszem”.

Księga z Turwii z cyklu "Podróże z Panem Tadeuszem" sugeruje opis uczty z XII księgi Pana Tadeusza

Księga z Turwii z cyklu „Podróże z Panem Tadeuszem” wskazuje na opis uczty z XII księgi „Pana Tadeusza”.

Z księgi dowiadujemy się, że w pobliskich miejscowościach, związanych z pobytem Adama Mickiewicza w wielkopolsce lub w inny sposób powiązanych z epopeją „Pan Tadeusz” dzięki Lokalnej Grupie Działania: Gościnna Wielkopolska i Zaścianek ustawiono 12 takich ksiąg.

Każda księga zawiera opis, z którym opisem lub dziełem Adama Mickiewicza należy kojarzyć to miejsce.

Całość tworzy szlak, który postanawiamy zwiedzić.

Jak wydarzenia w pałacu w Turwi zainspirowaly Adama Mickiewicza?

Na przełomie XVIII i XIX wielu właścicielami pałacu w Turwi była rodzina Chłapowskich. Najbardziej w historię tego regionu wpisał się jednak generał Dezydery Chłapowski, reformator rolnictwa i pionier mechanizacji. Więcej na ten temat można dowiedzieć się zwiedzając muzeum rolnictwa w Szreniawie koło Poznania, ale o tym napiszę innym razem. Chciałabym tylko dodać, że jako wicemarszałek sejmu prowincjonalnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego Dezydery Chłapowski przyczynił się do prawnego uwłaszczenia chłopów.

Wróćmy zatem pokrótce do historii z początków XIX wieku. Chłapowski wstąpił do gwardii honorowej cesarza Napoleona i został oficerem ordynansowym Napoleona.

W 1812 roku Józef Chłapowski (ojciec Dezyderego) podczas przemarszu szwadronu polskiego pułku gwardii Napoleona wydaje wielki uroczysty obiad, na którym rzekomo miał gościć sam cesarz.

Pałac w Turwi zamienił się wtedy w centrum najważniejszego wydarzenia w okolicy, niosącego nadzieję na uzyskanie niepodległości. Zapewne przygotowania do tak wielkiej uczty trwały wiele dni, a w organizacje zaangażowani były okoliczni mieszkańcy.

Wydarzenie to niosło tak wiele emocji, że opowiadano o nim jeszcze przez wiele lat. Niewykluczone, że podczas pobytu w tych okolicach również Adam Mickiewicz miał możliwość wysłuchania tej historii.

W „Panu Tadeuszu” w Księdze XII Mickiewicz opisał wielką ucztę, na której toczą się rozmowy o polskim wojsku i o sytuacji politycznej, a smaczku dodaje fakt, że Tadeusz i Zosia, (również w księdze XII) planują uwłaszczenie chłopów.

W kolejnym wpisie, opiszę kolejne księgi z cyklu „Podróże z Panem Tadeuszem”
Możesz pozostawić komentarz, albo trackback ze swojej witryny.

2 komentarze to “Podróże z Panem Tadeuszem”

 1. Małgorzata pisze:

  Bardzo ciekawa trasa i wiele informacji.
  Podoba mi się pomysł z Panem Tadeuszem!

  • Barbara Radek pisze:

   Dziękuję Małgosiu za pozostawienie komentarza.
   Ciąg dalszy podróży z Panem Tadeuszem już wkrótce.

Leave a Reply