Racot


Dwanaście Ksiąg upamiętnia miejsca pobytu Adama Mickiewicza w Wielkopolsce na przełomie 1830 i 1831 i nawiązuje do treści zawartych w epopei narodowej „Pan Tadeusz”.

W poprzednich wpisach opisałam księgi w Turwi, Kopaszewie Bielewie i  Lubiniu. Kolejne znajdują się w Racocie, Gryżynie, Choryni, , Dolsku, Śmielowie, Dębnie, Żerkowie i Cichowie.

W trzeciej części opowieści kontynuuję opis inspiracji Adama Mickiewicza, tym razem VIII Księga Pana Tadeusza.

Racot Pałac Jabłonowskich

Racot, ul. Dworcowa 5, 64-000 Kościan

W czasach, gdy Adam Mickiewicz gościł w Wielkopolsce, Racot był własnością księcia Antoniego Jabłonowskiego, syna Doroty z Broniszów, która jako dziewczynka przeżyła niesamowitą historię związaną z tym majątkiem.

Piotr Bronisz, kasztelan kaliski, wyruszając na wojnę ze Szwedami, powierzył swoją żonę i córkę Dorotę opiece komisarza, mieszkańca tego majątku.

Wiele lat minęło, a rodzina nie miała od niego żadnej wieści, gdy nagle z niewiadomego źródła dotarła do majątku pogłoska, że Piotr Bronisz zmarł w tatarskiej niewoli. Wieść ta, tak zmartwiła Panią Broniszową, że rozchorowała się i wkrótce zmarła.

Po jej śmierci, komisarz przywłaszczył sobie majątek Broniszów, a córkę Piotra, Dorotę wysłał na odległą wieś.

Gdy po wieloletniej nieobecności Piotr wrócił do kraju i dowiedział się o losie swojej rodziny, zebrał zastęp znajomych kompanów. Uzbrojeni odbili Racot i zakończyli rządy komisarza.

Czy wiesz, że…

VIII Księga Pana Tadeusza „Zajazd” zawierająca wątek sporu o zamek najprawdopodobniej została zaczerpnięta z powyższej historii.

Podróże z Panem Tadeuszem wycieczka weekendowa do Racotu

Księga VIII w Racocie

Zespół Pałacowy w Racocie został zaprojektowany przez włoskiego architekta Dominika Merliniego. We wnętrzach, pomimo upływu ponad dwustu lat zachował się pierwotny układ pomieszczeń , bogate dekoracje sztukatorskie, piece, kominki i schody.

Wycieczka weekendowa do Pałacu w Racocie.

Pałac Jabłonowskich Racot

Racot tablica informacyjna

Historia Pałacu

W Pałacu gościło wiele znamienitych osób. Byli tu, między innymi: Tadeusz Kościuszko, Książę Józef Poniatowski i Józef Wybicki. W okresie międzywojennym, pałac był rezydencją Prezydenta Rzeczypospolitej. W lipcu 1927 roku w Racocie przebywał Ignacy Mościcki.

Obecnie znajduje się tu Ośrodek Szkoleniowo-Rekreacyjny specjalizujący się między innymi w organizacji zawodów konnych. Można skorzystać z jazdy konnej lub przyjemnie pozwiedzać park bryczkami.

 
Możesz pozostawić komentarz, albo trackback ze swojej witryny.

3 komentarze to “Racot”

 1. Małgorzata pisze:

  Pałac wspaniały a Twoje wyszukane ciekawostki cenne!

 2. marianka pisze:

  Ha, ale historia! Jak w bajce o małej księżniczce prawie;)

 3. Barbara Radek pisze:

  Małgosiu, Marianko dzięĸuję za komentarze.
  Miło mi, że ktoś to czyta.
  pozdrawiam,
  Barbara

Leave a Reply