W sobotę, jadąc kamperem w bliżej nieokreślonym kierunku odwiedziliśmy niezwykłe Muzeum Fiedlera w Puszczykowie.
W pierwszej połowie ubiegłego wieku Arkady Fiedler, podróżnik i pisarz przemierzył prawie wszystkie kontynenty. Z każdej podróży przywoził wiele pamiątek, które teraz eksponowane są w muzeum. Historie swoich podróży były natchnieniem do napisania wielu powieści. Któż z nas nie czytał „Dywizjon 303”, „Kanada pachnąca żywicą” czy „Orinoko”?
Za bramą wejścia do Muzeum Fiedlera, Ogród Kultur i Tolerancji porywa nas w inny świat. Wielka głowa Moai z Wyspy Wielkanocnej spogląda na nas smutno.
Posąg buddy – replika 1700 letniej rzeźby, patrzy z wysoka i zdaje się zapraszać do oglądania eksponatów muzeum..
Santa Maria w Muzeum Fiedlera
Nieopodal zaprasza nas na pokład replika statku Krzysztofa Kolumba Santa Maria, która powstała w ogrodzie przy Muzeum Fiedlera i na dobre tu zakotwiczyła.
Wchodząc po schodkach drabinki cofamy się w naszych myślach do historycznych wypraw i wraz z Krzysztofem Kolumbem wypływamy w nieznane odkrywać nowe lądy. Zdając sobie sprawę, że znajdujemy się na wiernej kopii statku wykonanej w skali 1:1 staramy wyobrazić sobie jak 39 osób składające się na załogę tego żaglowca żyło tutaj podczas tak długiej wyprawy.
Jakże krucha i mała wydaje się ta łajba. Długość to zaledwie 21 metrów a szerokość 7 metrów, wysokość 6,5 metra a wysokość masztu 22 metry. To nie do wiary, że płynęła po groźnych wodach oceanu na drugą stronę kuli ziemskiej. Oryginalny statek Santa Maria nie wrócił do Europy. W 1492 roku utknął na mieliźnie, nieopodal Haiti
Ciekawostką jest, że …
na otwarcie repliki Santa Maria w 2008 roku przyleciał potomek Krzysztofa Kolumba hiszpański książe Cristobal Colon.
Tajemniczy Świat Indian
W jednym z budynków na terenie ogrodu zorganizowana jest wystawa tajemniczy świat indian. Straszy nas grobowiec Pacala władcy Majów odkryty w latach 50 XX wieku w Palenque w Meksyku, ukyte skarby ze złota kuszą bogactwem, a kościotrup pilnujący złota przestrzega przed pazernością ludzką.
Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę „Bursztynowego Motyla.
Muzeum wraz z biblioteką Raczyńskich organizuje co roku Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę „Bursztynowego Motyla” dla najlepszej nowej książki podróżniczej polskiego pisarza. Lista nagradzanych corocznie książek jest dobrą podpowiedzią dla fanów książek podróżniczych , które pozycje dobrze by było przeczytać.
Nie wspomniałam o piramidzie, ani o piraniach pływających w akwarium muzeum, ale nie sposób opisać wszystkiego, a my opuszczamy już muzeum A. Fiedlera i jedziemy przed siebie, aby spędzić weekend gdzieś w Wielkopolsce.