Muzeum Fiedlera w Puszczykowie


Na zdjęciu widoczny jest Ogród Kultur i Tolerancji w muzeum Fiedlera w Puszczykowie

Ogród Kultur i Tolerancji w muzeum Fiedlera w Puszczykowie

W sobotę, jadąc kamperem w bliżej nieokreślonym kierunku odwiedziliśmy niezwykłe Muzeum Fiedlera w Puszczykowie.

W pierwszej połowie ubiegłego wieku Arkady Fiedler, podróżnik i pisarz przemierzył prawie wszystkie kontynenty. Z każdej podróży przywoził wiele  pamiątek, które teraz eksponowane są w muzeum. Historie swoich podróży były natchnieniem do napisania wielu powieści. Któż z nas nie czytał „Dywizjon 303”, „Kanada pachnąca żywicą” czy „Orinoko”?

Na zdjęciu widoczna jest rzeźba Buddy, replika Buddy z doliny Bamjan w Afganistanie, która została zniszczona przez Talibów w 2001

1700 letnia rzeźba Buddy z doliny Bamjan Afganistan została doszczętnie zniszczona przez Talibów w 2001

Za bramą wejścia do Muzeum Fiedlera, Ogród Kultur i Tolerancji porywa nas w inny świat. Wielka głowa Moai z Wyspy Wielkanocnej spogląda na nas smutno.

Posąg buddy – replika 1700 letniej rzeźby,  patrzy z wysoka i zdaje się zapraszać do oglądania eksponatów muzeum..

 Santa Maria w Muzeum Fiedlera

Na zdjęciu widoczna kopia statku Santa Maria który jest w muzeum Fiedlera w Puszczykowie

Santa Maria w muzeum Fiedlera w Puszczykowie

Nieopodal zaprasza nas na pokład replika statku Krzysztofa Kolumba Santa Maria, która powstała w ogrodzie przy Muzeum  Fiedlera i na dobre tu zakotwiczyła.

Na zdjęciu widoczny jest dzwon z żaglowca Santa Maria w muzeum Fiedlera

Dzwon z repliki żaglowca Santa Maria w muzeum Fiedlera

Wchodząc po schodkach drabinki cofamy się w naszych myślach do historycznych wypraw i wraz z Krzysztofem Kolumbem wypływamy w nieznane odkrywać nowe lądy. Zdając sobie sprawę, że znajdujemy się na wiernej kopii statku wykonanej w skali 1:1 staramy wyobrazić sobie jak 39 osób składające się na załogę tego żaglowca żyło tutaj podczas tak długiej wyprawy.

Na zdjęciu widoczny jest kokpit Santa Maria

Na pokładzie Santa Maria

Jakże krucha i mała wydaje się ta łajba. Długość to zaledwie 21 metrów a szerokość 7 metrów, wysokość 6,5 metra a wysokość masztu 22 metry. To nie do wiary, że płynęła po groźnych wodach oceanu na drugą stronę kuli ziemskiej.  Oryginalny statek Santa Maria nie wrócił do Europy. W 1492 roku utknął na mieliźnie, nieopodal Haiti

 

Ciekawostką jest, że …

na otwarcie repliki Santa Maria w 2008 roku przyleciał potomek Krzysztofa Kolumba hiszpański książe Cristobal Colon.

Tajemniczy Świat Indian

Na zdjęciu kamienna płyta wejściowa z napisem Tajemniczy Świat Indian

Tajemniczy Świat Indian – wejście

Na zdjęciu widoczny jest straszny grobowiec Pacala z Palenque wystaiony w muzeum Fiedlera

Grobowiec Pacala z Palenque w muzeum Fiedlera

na zdjęciu pierzasty smok motyw z religii dawnego Meksyku

pierzasty smok motyw z religii dawnego Meksyku

W jednym z budynków na terenie ogrodu zorganizowana jest wystawa tajemniczy świat indian.  Straszy nas grobowiec Pacala władcy Majów odkryty w latach 50 XX wieku w Palenque w Meksyku, ukyte skarby ze złota kuszą bogactwem, a kościotrup pilnujący złota przestrzega przed pazernością ludzką.

  Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę „Bursztynowego Motyla.

Muzeum wraz z biblioteką Raczyńskich organizuje co roku Konkurs im. Arkadego Fiedlera o nagrodę „Bursztynowego Motyla” dla najlepszej nowej książki podróżniczej polskiego pisarza. Lista nagradzanych corocznie książek jest dobrą podpowiedzią dla fanów książek podróżniczych , które pozycje dobrze by było przeczytać.

Nie wspomniałam o piramidzie, ani o piraniach pływających w akwarium muzeum, ale nie sposób opisać wszystkiego, a my opuszczamy już muzeum A. Fiedlera i jedziemy przed siebie, aby spędzić weekend gdzieś w Wielkopolsce.

Jeśli opisy wycieczek przeczytałaś/eś z przyjemnością  i chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach polecam pozostawienie maila lub założenie subskrypcji (w panelu po lewej).



Możesz pozostawić komentarz, albo trackback ze swojej witryny.

Leave a Reply