Archiwum wrzesień, 2014

Rudawiec Góry Bialskie i Kowadło Góry Złote 14 i 15/28

widok na najwyższy szczyt Gór Złotych Kowadło

Kowadło szczyt Gór Złotych

Przygoda zaczyna się we wiosce Bielice. Można powiedzieć, że jest to niezwykłe miejsce, Prowadzi tu tylko jedna droga, która kończy się przy ostatnich zabudowaniach. W ten sposób do wioski wjeżdza się i wyjeżdza, a nie przejeżdża, jak to przeważnie bywa. Przez Bielice przepływa miło szemrzący potoczek Biała Lądecka, który rozdziela dwa masywy gór, Góry Bialskie i Góry Złote. Oczywiście każdy masyw ma swój najwyższy szczyt w ten sposób nad Bielicami góruje Kowadło reprezentant Gór Złotych (niestety tylko z nazwy są złote, a szkoda, przywiozłabym sobie parę uncji) i po przeciwnej stronie, trochę ukryty Rudawiec reprezentant Gór Bialskich.

Szlaki na oba szczyty zaczynają się w Bielicach.

Jest też szlak, który prowadzi wokół przez Rudawiec, dalej po linii granicznej między Polską a Czechami z zahaczeniem o szczyty Brusek i Smrek, aż do Kowadła skąd można zejść do Bielic.

Pomyśleliśmy, że nie ma sensu wchodzić i schodzić do Bielic i znowu wspinać się na kolejny szczyt skoro można zaliczyć oba idąc po grzebietach masywów. Wydawało się, że taka marszruta będzie łatwiejsza, jednak okazało się że ta trasa wynosi prawie 20 kilometrów. Wróciłam mocno zmęczona i drugi raz na taki wyczyn nie dam się namówić. Czytaj dalej »

Waligóra 936 m n.p.m Góry Suche i Kamienne 13/28

Szczyt Góry Waligóra

Waligóra zdjecie na szczycie

 

Waligóra 936 m n.p.m., to już piąty i ostatni szczyt z kolekcji najwyższych szczytów polskich masywów górskich, który zdobyliśmy podczas weekendowego wyjazdu w Sudety.

Startujemy z parkingu przy Schronisku Andrzejówka 808 m n. p. m.

Kilka metrów powyżej schroniska, na Przełęczy Trzech Dolin. drogowskazy i tablice informacyjne wyczerpująco dostarczają nam potrzebnych informacji. Na Waligórę prowadzą dwa szlaki niebieski i dalej żółty, to łagodniejsza wersja trasy na szczyt. tylko z jednym trudniejszym podejściem, określona na 2, 8 km lub szlakiem żółtym określonym na 15 minut. Wybieramy krótszy, żółty. Czytaj dalej »

Jagodna 977 m n.p.m. Góry Bystrzyckie 12/2014

Jagodna najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Na szczycie Jagodnej

Jagodna wejście 30.08.2014 na najwyższy punkt Gór Bystrzyckich.

Kampera pozostawiamy na przełaczy Spalona, pod lasem, w pobliżu schroniska PTTK. Poszukiwania drogowskazu wskazujacego kierunek dojścia na Jagodną nie przynosza pozytywnego rezultatu. Sprawdzamy na mapie i ruszamy szlakiem niebieskim, który prowadzi szeroką szutrową drogą. Po chwili marszu szlak skręca w las. Chwila skoku w głąb lasu obfituje garścią znalezionych grzybów. Czytaj dalej »

Orlica 1084 m.n.p. Pod Vrchmezim 11/28

Orlica 1084 m n.p.m.

Orlica wejście 30.08.2014

Po zdobyciu Szczelińca Wielkiego, naszym kolejnym celem stała się Orlica, najwyższy szczyt Gór Orlickich.

Mijamy Duszniki i jedziemy w kierunku Zieleńca drogą zwaną dumnie „autostradą Sudecką”. Jednak nie należy mylić jej z dwupasmową autostradą! Nazwano ją tak, chyba ze względu na walory przyrodnicze.

Zatrzymujemy się na poboczu jezdni, skąd prowadzi kilka szlaków. Na Orlicę wejście szlakiem zielonym zajmie stąd jedną godzinę. Czytaj dalej »

Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m. Góry Stołowe 10/28

Szczeliniec Wielki wejście 30.08.2014

Na Szczeliniec Wielki wejście jest darmowe tylko do Schroniska Szwajcarka, potem, aby przejść trasą pomiędzy skałkami trzeba zapłacić 7 zł. Na początek kilka tablic informacyjnych przedstawia historię tego miejsca i przybliża nam zwiedzanie. Z przyzwyczajenia pstrykam zdjęcie trasy, zawsze może się przydać.
O dziewiątej przekraczamy bramkę z napisem „Wejście” i kamiennymi schodami wchodzimy do baśniowego świata. Porośnięte mchem głazy z powrastanymi finezyjnie drzewami, kształty kamieni i gęsty las sprawiają niesamowitą atmosferę. Zdjęcia, pomimo usilnego starania się, nie oddają tej atmosfery. Wchodzenie jest mozolne, jak podaje wikipedia, pokonaliśmy aż 665 stopni, ale mam wątpliwości, chyba aż tyle ich nie było.  Czytaj dalej »

Ślęża 718 m.n.p.m. Masyw Ślęży najwyższe szczyty gór w Polsce 9/28

Wieża przekaźnikowa RTV na szczycie Ślęży

Wieża na Ślęży

Misterny plan, aby w cztery godziny dotrzeć z Poznania do podnóża Ślęży, najwyższego szczytu Przedgórza Sudeckiego nie wypalił, a wszystko przez masakryczne korki. Wejście na Ślężę zaplanowaliśmy z przełęczy Tąpadła 384 m n.p.m. Jesteśmy o 19:00. Już zaczyna się ściemniać, bo to koniec sierpnia i dni są coraz krótsze, zwłaszcza gdy dzień jest deszczowy, a gęste chmury zasłaniają niebo.

Zaczynamy się wahać, czy wyruszyć na szczyt i zdobyć Ślężę jeszcze dzisiaj.

Jednak przypomina sobie, z opisów zdobywców KGP, którzy pobijają rekord czasu, wchodząc na wszystkie szczyty po kolei, że niektóre zdobywają nocą. A to i my spróbujemy. Bierzemy latarki i w drogę. Czytaj dalej »